zarządzanie najmem - mieszkanie bielsko-biała

Wynajęcie mieszkania obcym ludziom to poważna decyzja i dlatego powinniśmy dokładnie sprawdzić, komu powierzamy swoją własność. Warto poświęcić więcej czasu na poszukiwania lokatora, żeby uniknąć problemów chociażby z płatnością za czynsz.

 

Po pierwsze: sprawdź tożsamość najemcy
Zanim podpiszemy umowę, warto dokładnie sprawdzić potencjalnego lokatora. Znane są przypadki podszywania się pod inne osoby i spisywania umów na fałszywe dane. Dlatego zaleca się potwierdzić tożsamość najemcy nie tylko na podstawie dowodu osobistego, ale także dodatkowych dokumentów jak na przykład paszport czy też prawo jazdy.

 

Po drugie: sprawdź wypłacalność/opinię najemcy
Jeżeli potencjalny najemca wynajmował wcześniej inne lokum, warto poprosić o referencje od właściciela poprzedniego mieszkania. Pomocny okazuje się także Rejestr Najemców, gdzie można w każdej chwili uzyskać informacje o wiarygodności konkretnej osoby – o ile została wcześniej wpisana do rejestru przez innego wynajmującego.

 

Po trzecie: zadbaj o zabezpieczenie mieszkania
Nie bez powodu mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego nawet jeśli wydaje nam się, że znaleźliśmy idealnego lokatora, warto się zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zniszczeń czy też problemów z wypłacalnością. Doskonałym rozwiązaniem jest pobranie wcześniej ustalonej kaucji, która pokryje ewentualne straty bądź też będzie w części lub całości zwrócona lokatorowi po ustaniu okresu najmu. Jej wysokość oraz warunki zwrotu powinny być dokładnie zapisane w umowie.

 

Po czwarte: określ okres najmu
Umowa może być zawarta na czas określony bądź nieokreślony. Warto zatem przed jej podpisaniem ustalić okres trwania najmu oraz warunki rozwiązania umowy – w tym m.in. okres wypowiedzenia.

 

Po piąte: wysokość opłat
Przed podpisaniem umowy należy dokładnie określić koszty najmu dla właściciela, czynszu do spółdzielni/administracji oraz kwestię płatności za media. Bieżące rachunki mogą być opłacane bezpośrednio przez najemcę bądź przez właściciela mieszkania – według indywidualnych, zawartych w umowie ustaleń.

 

Po szóste: ustal kwestię posiadania zwierząt, itp.
Jeżeli boimy się, że obecność psa czy kota w mieszkaniu może być przyczyną zniszczeń, warto z góry poinformować o tym lokatorów. Można również zawrzeć w umowie zapis o zakazie posiadania zwierząt bądź też o dodatkowej odpowiedzialności za szkody spowodowane ich obecnością. Tak samo warto rozwiązać kwestię palenia papierosów w mieszkaniu i innych problematycznych sytuacji.

 

Po siódme: sprządź protokół zdawczo-odbiorczy
Przed podpisaniem umowy warto sporządzić dokładną listę wyposażenia mieszkania. Powinny się na niej znaleźć wszelkie sprzęty AGD oraz RTV, wyposażenie kuchni czy łazienki, meble, oświetlenie, itp. Dobrze też zawrzeć w protokole szczegółowe informacje o sprzętach (firma, model, rok produkcji), a także ich stanie technicznym. Warto również przygotować dokumentację fotograficzną całego mieszkania w dniu zdania lokum nowego najemcy. Pomoże to uniknąć nieporozumień w przypadku ewentualnych zniszczeń czy uszkodzeń.