Gdy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, coraz odważniej rozkręcamy kaloryfery. Niestety, odbija się to niekorzystnie na naszych portfelach. Zastanawialiście się kiedyś, czy da się zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie bez konieczności siedzenia w zimnym domu czy też mieszkaniu? Zapewniamy – jest to możliwe!
Zlokalizuj źródła straty ciepła
Jeśli mimo rozkręconych grzejników, w Twoim domu wciąż jest zimno, warto zastanowić się, którędy ciepło może uciekać z pomieszczenia. Przyczyną mogą być bowiem na przykład nieszczelne drzwi czy też okna. Wbrew pozorom nie zawsze konieczny jest kosztowny remont. Czasem wystarczy montaż odpowiednich uszczelek, a poprawa będzie odczuwalna natychmiast.
Zadbaj o optymalne wykorzystanie kaloryferów
Kaloryfery w Twoim mieszkaniu są zasłonięte grubymi kotarami, a może zastawione kanapą bądź komodą? Błąd! W ten sposób utrudniasz cyrkulację powietrza i ciepło gromadzi się wokół grzejnika i nie rozchodzi się po całym pomieszczeniu. W takiej sytuacji możesz odczuwać chłód nawet mimo maksymalnie rozkręconego grzejnika.
Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie odpowietrzanie kaloryferów. W nowych modelach jest to bardzo prosta czynność – wystarczy przekręcić odpowietrznik i spuścić powietrze oraz zalegającą gorącą wodę. W grzejnikach starszej generacji jest to proces nieco trudniejszy i warto w tym przypadku skorzystać z pomocy fachowców. Pozwoli to uniknąć chociażby zalania mieszkania.
Wietrz z głową
Niezależnie od pory roku bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczeń. Nie służy ono chłodzeniu mieszkania, ale wymianie zużytego powietrza na świeże z zewnątrz. Dlatego zaleca się wietrzenie krótkie, ale intensywne, przy oknie otwartym na oścież. Czynność można powtarzać nawet kilka razy dziennie. Daje to znacznie lepszy efekt niż zostawianie lekko uchylonego okna przez dłuższy czas. Należy jednak pamiętać, by przed wietrzeniem dokładnie zakręcić grzejniki.
Nie zasłaniaj okien w słoneczne dni
Jednym z często popełnianych błędów jest zasłanianie okien kotarami bądź roletami podczas słonecznych dni. Wpadające do pomieszczenia przez szybę promienie słoneczne pozwolą rozgrzać wnętrze mieszkania – i to całkiem za darmo! Warto jednak pamiętać, że wieczorem temperatury na zewnątrz diametralnie spadają, dlatego warto zasłonić na noc rolety, zasłony czy też firanki.
Drzwi…
Zamykanie za sobą drzwi nie tylko pozwala nam odgrodzić się od reszty domowników i uzyskać sferę prywatności. Drzwi stanowią również przeszkodę w wymianie powietrza pomiędzy pomieszczeniami o różnej temperaturze. Zapobiegnie to na przykład przeciągom oraz przenikaniu chłodnego powietrza z korytarza do ciepłej sypialni.
Oszczędzaj ciepło w nocy
Przed pójściem spać warto zakręcić kaloryfer. Pozwoli to nie tylko na zredukowanie kosztów ogrzewania, ale także zapewni komfortowy sen. Lepiej śpi się bowiem w pomieszczeniu o temperaturze około 18°C. Warto również zakręcić grzejniki w pomieszczeniach, w których nie przebywamy wieczorem. Czynność tę warto wykonać także wtedy, gdy wychodzimy z domu na dłużej.